Logo
چاپ کردن این صفحه

10 تا از سالم ترین رژیم ها

مطلب ویژه 10 تا از سالم ترین رژیم ها
هرچیزی که درباره رژیم و کاهش وزن باشد همیشه سر زبان هاست . ما در کتاب های " چگونه وزنتان را کنترل کنید " گرفتار شده ایم . برنامه های رژیمی و مخصوصا غذاهای رژیمی واقعا اعصاب خورد کن هستند . این ده رژیم های غذایی پر طرفدارترین ها هستند اما به این معنی نیست که بهترین و سالم ترین رژیم های غذایی هم هستند . بعضی از این رژیم ها برای سالیان درازی راهنمای متخصصان تغذیه بوده اند و به همین ترتیب در میان خیلی از مردم پر طرفدار شدند . گجتی ها امروز 10 تا از بهترین رژیم ها را برای شما انتخاب کرده است .

10 - رژیم انعطاف پذیری سبزیجات : Flexitarian DIET

Gadegtiha.com-Flexitarian-Diet-Top-10-Popular-Diet-Fads

این رژیم به معنای واقعی کلمه خوب و البته بیشتر سبزیجاتی است . آقای جکسون بلتنر ادعا میکند فردی که از این رژیم استفاده میکند کمتر به بیماری های قلبی ، دیابت و سرطان دچار میشود . وزن این فرد حدود 15 درصد از یک فرد متوسط پایین تر است و به طور متوسط بین 3 تا 6 سال بیشتر عمر میکند . رژیم انعطاف پذیری سبزیجات شامل یک برنامه پنج هفته ای همراه با چهار وعده غذایی در روز است : صبحانه ، نهار ، میان وعده و شام .

9 – رژیم غذاهای دریایی : THE PESCETARIAN DIET

Gadegtiha.com-Pescetarian-diet-Top-10-Popular-Diet-Fads

کسی که از این رژیم استفاده میکند فقط ماهی و دیگر غذاهای دریایی میخورد اما دیگر از گوشت حیوانات خبری نیست . رژیم غذاهای دریایی ممکن است شامل سبزیجات ، میوه ها ، تخم مرغ ، آجیل ، لوبیا و محصولات لبنی و چیزهایی که حشرات آن ها را می سازند مانند عسل باشد . تخم مرغ و املت ، غلات ، ماست ، نان و یا یک میوه برای صبحانه مناسب است . برای ناهار میتوانید سوشی ، ساندویچ یا تن ماهی استفاده کنید . برای شام هم انتخاب ها میتوانند از بین پاستای گیاهی تیلاپیای پخته شده و یا لوبیا سبز بخارپز شده باشد .


8 – رژیم 80/10/10 : THE 80/10/10 DIET

Gadegtiha.com-the-80-10-10-diet-Top-10-Popular-Diet-Fads

دکتر داگلاس ان گراهام این رژیم معروف را توسعه داد که تاکید بر استفاده میوه های خام ، سبزیجات و آجیل دارد . او اکنون سالیان درازی است از این رژیم استفاده میکند . اما خیلی ها نمیتوانند از مواد ارگانیک و طبیعی در این رژیم استفاده کنند . برای همین دکتر گراهام جدیدا این رژیم را از نو نوشته است که اینبار شامل محصولات حیوانی پخته شده میشود . در رژیم غذایی این دکتر 80 درصد از کالری ها مربوط به کربوهیدرات هایی هستند که بیشتر آن ها از سبزی ها و میوه ها جذب شده اند . 10 درصد آن ها از چربی های سالم گرفته میشوند و ده درصد بقیه از پروتئین ها می آیند . رژیم 80/10/10 زیاد برای زنان باردار توصیه نمیشود چون مادر در هر روز به 70 گرم پروتئین برای خودش و بچه ی به دنیا نیامده اش احتیاج دارد . بچه او به مقدار زیادی پروتئین برای رشد مغزش نیاز دارد .

7 – رژیم غذایی همه چیز خوری : OMNIVOROUS DIET

Gadegtiha.com-omnivores-diet-Top-10-Popular-Diet-Fads

آقای مایکل پولان رژیم غذایی همه چیز خوری را توسعه داد . این رژیم خیلی با محیط زیست و ذائقه انسان ها دوست است و به همین علت ، در بین مردم از بقیه پر طرفدار تر است . این رژیم هر دو نوع غذهای گیاهی و حیوانی را شامل میشود .

6 – رژیم غذایی اوکیناوا : THE OKINAWA DIET

Gadegtiha.com-okinawan-diet-Top-10-Popular-Diet-Fads

رژیم غذایی اوکیناوا توسط برادلی و کریک ویلکاکس ، دو پزشک با نفوذ و با مشورت پروفسور ماکوتو سوزوکی نوشته شد . این برنامه ی غذایی با عادات غذا خوردن مردم بومی جزایر ریوکیو سازگار بود . جزیره نشینان در رژیم غذاییشان روزانه به طور کامل از گیاهان – 30 درصد سبز و زرد استفاده میکنند . آن ها گوشت را فقط در جشنواره ها و مناسبت های خاص میخورند . به گفته کارشناسان رژیم اوکیناوا باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و سرطان میشود .

5 – رژیم غذایی  THE KETOGENIC DIET OR ATKINS DIET : KETOGENIC

Gadegtiha.com-atkins-diet-Top-10-Popular-Diet-Fads

این رژیم غذایی یکی از معروف ترین رژیم های غذایی در طول تاریخ است . این رژیم برای اولین بار در دهه ی هفتاد میلادی منتشر و در سال 2002 چاپ مجدد شد . KETOGENIC یک رژیم پر چرب و پر از کافئین و کم کربوهیدارات است . یعنی خوردن کربوهیدارت دار ها را محدود میکند و برای درمان بیماری هایی از قبیل : چاقی ، بیماری های قلبی و عروقی ، سندروم متابولیک ، فشار خون بالا و دیابت مفید است . این رژیم همچنین در کاهش تشنج در بیماری صرع موثر واقع شد . KETOGENIC بدن را مجبور به سوزاندن چربی به جای کربوهیدارات می کند . معمولا کربوهیدرات موجود در غذاها تبدیل به گلوکز میشود که به قسمت های مختلف بدن فرستاده میشود و جایگاه ویژه ای در سوخت و ساز بدن و عملکرد مغز دارد . با این حال اگر مقدار کمی کربوهیدرات در غذاها باشد کبد آن ها را به اسید چرب تبدیل میکند .

4 – رژیم غذایی MASTER CLEANSE : THE MASTER CLEANSE DIET

Gadegtiha.com-master-cleanse-Top-10-Popular-Diet-Fads

رژیم MASTER CLEANSE یا همان رژیم لیمویی توسط استنلی بروگز در سال 1940 معرفی شد . این رژیم به گونه ای است که در آن فقط مایعات استفاده میشود که متشکل سه چیز است : یک نوشیدنی لیموناد ، یک نوشیدنی آب شور و چای ملین گیاهی . این رژیم می آموزد از غذاهای جامد استفاده نکنیم و آن را به یک رژیم 10 روزه ی لیمونادی که ترکیبی از نوشیدنی لیموناد ، کاغذ کاین ، عصاره شیر افزا و آب تبدیل کنیم . حدود 6 تا 12 لیوان در روز برای سم زدایی بدن شما و کاهش وزن در یک دوره کوتاه مدت مورد نیاز است . رژیم در بین افراد مشهور بسیار طرفدار دارد که میتوان به بیانسی خواننده زن هالیوودی اشاره کرد .

3 – رژیم غذایی مدیترانه ای : THE MEDITERRANEAN DIET

Gadegtiha.com-Mediterranean-Diet-Top-10-Popular-Diet-Fads

رژیم مدیترانه ای ، سالم و متنوع است . خوردن میوه ها و ماهی بعلاوه روغن زیتون . رژیم مدیترانه ای بر پایه سبزیجات است و غاذاهای دریایی حداقل دو بار در هفته یا بیشتر ، بخش کوچکی مرغ و گوشت بسیار کم را توصیه میکند . تحقیقات نشان داده است که رژیم مدیترانه ای سنتی به ارتقا سلامت و پیشگیری از بیماری ها کمک میکند .

2 - رژیم سم زدایی با آب میوه ها : Juicing and Detoxing

Gadegtiha.com-juice-cleanse-Top-10-Popular-Diet-Fads

گوینث پالترو ، بازیگر زن مدت بسیار زیادی مدافع سم زدایی با استفاده از رژیم آب میوه ای بوده است . رژیم سم زدایی که او ترویج میدهد شامل یک برنامه هفت روزه و خوردن آب لیمو ، چای گیاهی ، سبزیجات و میوه های چرب است .


1 – رژیم غذایی پالئو : THE PALEO DIET

Gadegtiha.com-paleo-diet-Top-10-Popular-Diet-Fads

همانطور که میدانید " رژیم غذایی غارنشینان " در اواخر سال 2000 منتشر شد و در 2013 بیشترین جستجو را در گوگل برای متد های کاهش وزن و لاغر شدن را از آن خود کرد . دکتر لارن کوردین درباره این رژیم که در وقع عادات غذایی نیاکان ما است تحقیقات فراوانی داشته و آن را توسعه داده است . برنامه غذایی پالئو بیشتر پروتئین ، چربی ، فیبر زیاد ، نمک کم و مقدار کمی کربوهیدرات بود . این رژیم خوردن فیبر در میوه ها و سبزیجات ، گوشت ، غذاهای دریایی و آجیل را به عنوان غذاهای پایه توصیه میکند .

حرف پایانی گجتی ها ...

امروز ما بهترین رژیم ها را در گجتی ها گردآوری کردیم اما این برنامه ها تنها برای معرفی بود و شما میتوانید بسته به نوع سلیقه ی خود رژیمی را انتخاب و به مطالعه بر روی آن بپردازید !

منبع : the10mostknown

آخرین ویرایش درچهارشنبه, 21 آبان 1393 ساعت 17:33
کلیه حقوق برای گجتی ها محفوظ است. باز نشر مطالب تنها با اجازه ی قبلی امکان پذیر می باشد.