عضویت / ورود

مارک زاکربرگ همه را آنلاین می خواهد

ممکن است اینترنت در کشور های غربی در بین مردم همه گیر باشد، اما در بین مردم کشور های نو ظهور در عرصه های تکنولوژی که جهان سومی خوانده می شوند، کمی نامفهوم است. این چالش "تحت پوشش مفهوم اینترنت نبودن" در این کشور ها به سمت نیستی حرکت می کند اما زمانی این چالش از بین خواهد رفت که مردم از تمام چیز هایی که اینترنت به آن ها ارائه می دهد آگاه باشند و مارک زاکربرگ سعی در کمک به این امر دارد.

در آگوست 2013 زاکربرگ پروژه ی Internet.org را شروع کرد، پروژه ای ابتکاری که امکان دسترسی رایگان به شبکه های آنلاین مانند فیسبوک در کشور های درحال توسعه را می داد. فیسبوک و اپراتور های این کشور ها توافقی در زمنیه اصلاح زیرساخت ها و همچنین ترویج به شرکت رایگان در شبکه ی اجتماعی فیسبوک داشتند.

سال گذشته فیسبوک اعلام کرد که سعی دارد اینترنت را به وسیله ی ماهواره ها و هواپیماهای بدون سرنشین به کشور های در حال توسعه بیاورد. درست مانند کاری که گوگل تلاش در انجام آن داشته است. در امسال این تلاش تغییر کرد و قرار بر این شد که اپراتور ها با توسعه ی دکل های مخابراتی، رویای داشتن اینترنت را برای بسیاری از مردم به واقعیت تبدیل کنند. اما زاکربرگ می گوید این آن چیزی نیست که بخواهد اینترنت را به مردم جهان ارائه دهد؛

"واقعیت این است که 90 درصد مردم جهان در محدوده ای از شبکه زندگی می کنند و اگرچه صحبت درباره ی ماهواره و اینگونه چیز ها جذاب است اما کار واقعی در همان جا اتفاق می افتد." او این صحبت ها را طبق گزارش های همکارانش در Internet.org در کشور های زامبیا و کلمبیا می گوید.

mark-zukerberg-mobile-world-congress-keynote-2015-gadgetiha.com

یکی از اپراتور ها با دیدگاه فیسبوک موافق است و اشاره می کند: "وقتی شما مردمی دارید که با اینترنت بزرگ نشده اند و به آن ها بگویید که آیا اشتراک اینترنتی می خواهید، ابتدا باید به آن ها توصیح دهید که اشتراک اینترنتی چیست."
هر کشور Internet.org خود را با توجه به نیاز هایی که دارد، می تواند داشته باشد. در مناطقی از آفریقا سرویس هایی مانند دسترسی رایگان به اطلاعات بهداشتی و فیسبوک ارائه شده است. این سرویس ها شامل خدمات دیگر فیسبوک که می تواند رقیبی برای اپراتور ها باشد، چیزی مانند واتس آپ را شامل نمی شوند.

این یک همکاری است که به شبکه ی مخابراتی موبایل آسیبی وارد نمی کند، پس از طرفی خیال اپراتور ها را آسوده می کند اما باعث می شود عده ی زیادی به اینترنت دسترسی داشته باشند. برنامه ی Internet.org در واقع در سال 2014 در زامبیا معرفی شد اما با گسترش طرح خود در کلمبیا، هند، کنیا و غنا با افزایش پشتیبانی در حال راه اندازی است.

منبع خبر: digitaltrends

آخرین ویرایش درسه شنبه, 12 اسفند 1393 ساعت 23:33

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید